תחום שמאות המקרקעין הפך בשנים האחרונות לתחום פשוט רותח עם המון ביקושים. רוצים להתברג באחד מהמקצועות המבוקשים בתחום הנדל"ן? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת.

מה תפקידו של שמאי המקרקעין?

שמאות מקרקעין זהו תחום העוסק בשמאות רכוש ומקרקעין בתחומי עסקים, השקעות, מגורים וכו'. בעת קנייה או מכירה של נכס, שמאי מקרקעין מהווה גורם חשוב בתהליך. תפקידו הבסיסי של שמאי מקרקעין הוא להעריך את שווי הנכס. לדוגמה, אם אתם רוצים לקנות דירה, שמאי מקרקעין יבדוק עבורכם ויוודא שמחיר הדירה הרצוי אינו גבוה מדי. כאן תוכלו לקבל מידע נוסף  קורס שמאות מקרקעין, נדבר על כך בהמשך.

עם זאת, הערכות שווי נכס אינן תוצאות אובייקטיביות; הערכות שווי נכסים עשויות להשתנות משמאי לשמאי – אך ההבדלים לרוב אינם משמעותיים. שמאי מקרקעין רשום הוא בעל תואר ראשון, לומד שמאות מקרקעין, עובר את בחינת מועצת השמאים ועובר התמחות. לאחר סיום ההתמחות, ניתן להירשם בפנקס שמאי המקרקעין ולקבל רישיון לעסוק בתחום.

למה מדובר במקצוע מבוקש?

צמיחת ענף הנדל"ן בישראל יצרה ביקוש גבוה לשמאי מקרקעין. תפקידו של השמאי אינו מוגבל לשמאות קרקע ורכוש אלא כולל מטלות נוספות כגון הכנת דוחות כספיים לחברות בורסאיות שונות, עבודה יומיומית מול יזמים העוסקים בהתחדשות עירונית ומחלקות הנדסה ובניה בערים שונות בישראל.

שוק הנדל"ן בישראל כיום לוקה בחסר חמור במקצוע שמאי מקרקעין מכמה סיבות: צעירים רבים בישראל מעדיפים ללמוד משפטים, תכנות, שיווק וכדומה, ולכן נראה ששמאי מקרקעין, מוזנחים בסדר העדיפות. , נחשב כיום למקצוע מבוקש מאוד. במילים אחרות, מי שיכול להבין וללמוד את התחום היום, בסוף תהליך הלמידה, ייהנה מעבודה קבועה ויציבה עם שכר טוב מאוד.

מתי נזדקק לשירות של שמאי מקרקעין?

בעסקאות מקרקעין שמאי המקרקעין נותן שירות משלים לעורך הדין, בעזרת הערכות שמאי שהוא מבצע הוא מסוגל להפנות תשומת לב לנקודות מקצועיות מנקודת מבטו של השמאי, שיכולות להיות להן השפעה מהותית על הערך הכלכלי של הנכס והכדאיות הכלכלית הכוללת של העסקה.