אם יצא לכם לשמוע על חוק פינוי בינוי ואתם לא יודעים מה זה, הגעתם למקום הנכון. מה זה פינוי בינוי ואיך הוא מעודד פרויקטי נדל"ן חדשים? מתחילים.

מה זה חוק פינוי בינוי?

חוק פינוי בינוי נחקק בשנת 1965 כדי לשקם את הצרכים של שכונות עניים ותיקות שנבנו בראשית ימי הקמת המדינה. החוק המקורי לא קבע כי נדרשת הסכמת דייר ליציאה מדירה שהופקעה – המדינה יכולה להודיע ​​על שיקום מבנים ושטחים שלמים, לתכנן חידושים, ולפנות דיירים מדירות לבנייה מחדש. החוק הסמיך את המדינה להעניק ליזמים וקבלנים זכויות בנייה נוספות ותמריצי מס כדי לעודד אותם לבצע פרויקטים כאלה. כאן תוכלו לקרוא על השינויים שעבר חוק פינוי בינוי, נדבר על כך בהמשך.

בנוסף לעובדה שהמדינה היא הקובעת את ביצוע הפרויקט ופינוי דיירים, הם מקבלים פיצוי כחוק במזומן, לא דירות חדשות בבניינים חדשים. נתונים אלו מהווים מכשול משמעותי לקידום פרויקטים של פינוי בינוי.

מה היה החוק ששונה?

באוקטובר 2021 אישרה ועדת הפנים בקריאה שנייה ושלישית תיקון נוסף לחוק, שצפוי להפחית את הרוב המיוחס הנדרש בבניינים משותפים לשני שליש מכלל הדירות (66).

בנוסף, יש לעמוד בשני תנאים נוספים: הראשון הוא שבבעלותך לפחות שני שליש מכל דירה באשכול. בדירות עם 4 או 5 דירות, הפריבילגיה היא בעיקר בעלי דירות שבבעלותם לפחות שני שליש מהדירות בדירה, בתנאי שיש יותר מ-2 בעלי דירות בבניין. התנאי השני הוא שלפחות שני שליש מהרכוש המשותף בכל דירה באשכול צמוד לדירתה.

דיירים המסרבים לבצע את הפרויקט בנסיבות אלו – המוגדרים כ"סרבנים", החוק אומר שניתן לתבוע אותם בפיצויים. עוד קובע החוק כי במהלך הבנייה יועבר השוכר לדירה אחרת, במימון שיינתן על ידי יזם פרויקט הבנייה.

 

 

איך מעודדים פינוי בינוי בישראל?

קידום הפרויקט נועד לאפשר לדיירים לחזור לבניין החדש לאחר סיום הבנייה ולרכוש דירות חדשות בעלות ערך רב יותר מהדירות המקוריות שלהם. החוק מאפשר לקבל פיצוי כספי במקום דירות, וגובה