במלחמות ישראל לאורך הדורות נפלו אלפי לוחמים, כאשר אחד מהם הוא הלוחם רפי אדרעי. הנער הצעיר שגדל בעיר צפת הפך ברבות השנים לאחד מהלוחמים הנועזים ביותר במסגרת מלחמת יום העצמאות, עד אשר מצא את מותו בעקבות הפגזה של האויב המצרי. מזה שנים רבות שהסיפור שלו ידוע בקרב בני העיר צפת ומשפחתו, וכעת הגיע הזמן שגם עם ישראל יכיר את הגיבור שנלחם בשם הדגל, ונפל על קידוש המולדת.

רפי (רפאל) אדרעי – לוחם אמיץ ורב פעלים

הסיפור של רפי אדרעי מתחיל עוד מילדותו בעיר צפת. כמי שנולד למשפחה שורשית בעלת עשר דורות, החליט  אדרעי לסייע למשפחתו בזמן שלמד ובמקביל גם שימש כמדריך בתנועת הנוער העובד והלומד. התנועה הייתה חלק משמעותי מאוד מחייו, ועדות לכך ניתן למצוא בהתקדמות שלו בסולם, עד אשר הפך למדריך ראשי. השליחות שלו למען האחר הגיעה לידי ביטוי גם כאשר בגר והפך למדריך גדנ"ע מוכשר. כמפקד של גדודי הנוער בעיר הוא הצליח להפיח בחניכים שלו את רוח הלחימה בעת שהם נשלחו לתחרויות, ובעת התקופה של השלטון הבריטי הצליח להפוך למומחה לסליקת נשק, כישרון אשר היה חיוני מאוד בעת המצור על העיר. רפי אדרעי שראה בפעילות שלו כחלק בלתי נפרד מהרצון לתרום לאחר, החליט להמשיך ולסייע לכוחות, ועל כן אין זה פלא כי למרות שהוא היה יכול להישאר בעיר צפת, הוא בחר לעזוב ולהצטרף לפלמ"ח מתוך מטרה לעבות את הכוחות, בייחוד על רקע ההתפתחות של מלחמת יום העצמאות אשר התקיימה במספר חזיתות.

בתאריך ה-28.7.1948 הפגיז הצבא המצרי את אזור משלטי חלוצה, שם התמקם רפי אדרעי ביחד עם כוחות נוספים. כתוצאה מההפגזה העזה קליע חדר לעורפו והרג אותו במקום, בגיל 24 בלבד. מותו הותיר את בני המשפחה ואת העיר צפת המומה וכאובה, אולם במקום לתת לכאב מקום, בחרו בני המשפחה לצאת בפעילות הנצחה המתבצעת מאז מותו ועד היום, עשרות שנים לאחר שנפל בקרב, אולם מותו לא נשאר בחלל ריק אלא נעשית עבודה חברתית בשמו ולזכרו, כפי שנסביר כעת.